Románia területén az utóbb napokban a hőmérő szála igencsak magasra kúszott, sokak által már kifejezetten kellemetlennek tartott melegek uralták a nappalokat és éjszakákat. A munkáltatók ilyenkor kötelesek biztosítani a minimális körülményeket alkalmazottaik egészségének megőrzése érdekében: csökkenteni kell a fizikai tevékenység intenzitását és ütemét, biztosítani kell a megfelelő szellőztetést a munkahelyeken, váltogatni kell a dinamikus és a statikus jellegű munkavégzést, szüneteket kell beiktatni a fizikailag megerőltető munkavégzésbe, melyek idején a munkások az árnyékban pihennek, biztosítani kell napi 2-4 liter ásványvizet minden dolgozónak, zuhanyzási lehetőséget, illetve a megfelelő munkavédelmi öltözetet és felszerelést. Amennyiben egy munkaadó nem tudja mindezeket megoldani, akkor a szakszervezetetekkel közösen dönthetnek úgy is, hogy csökkentik a napi munkaórák számát, vagy ideiglenesen teljesen be is szüntethetik azt. Utóbbi azonban csak akkor jöhet számba, ha az extrém meleg legalább két napon keresztül tart.
Evidens módon a szinte elviselhetetlen meleg azokat érinti a leginkább, akik a szabad ég alatt dolgoznak, és ugyancsak ők azok, akik a nyári záporoknak, viharoknak is ki vannak téve. Épp ezért a munkaadóknak egy olyan biztonságos fedezéket is ki kell alakítaniuk az alkalmazottaknak, ahova a heves esőzések, szélfúvások és villámlás esetén be lehet húzódni. Ugyanakkor a munkaterületen felállított elektromos berendezések és vezetékek megfelelő védelméről is gondoskodni kell, de nem elhanyagolható a munkagépek és az építkezési állványok biztonságossá tétele sem, hiszen ezek egy-egy erős szélviharban akár emberéleteket is követelhetnek.
Úgy tűnik azonban, hogy az alkalmazottak védelme nem minden munkáltatónál élvez prioritást, ugyanis a június végi kánikula idején végzett ellenőrzések során az ITM több mulasztást is felfedezett. A felügyelők 26 munkáltatónál tartottak ellenőrzik, kik együttesen 1239 alkalmazottat foglalkoztatnak. Az esetek túlnyomó többségében mindent rendben találtak, viszont 5 munkáltató nem tett eleget az olyan kötelezettségeknek, mint pl. az egyéni védőfelszerelés biztosítása vagy az ásványvíz biztosítása (csupán csapvíz állt az alkalmazottak rendelkezésére).
A júniusi hónap folyamán a felügyelőség a különféle munka- és egészségvédelmi előírások be nem tartása miatt összesen 108 figyelmeztetést és 12 pénzbírságot osztott ki, utóbbiak összértéke 49 ezer lej. Hogy ebből pontosan hányat osztottak ki a kánikálára vonatkozó előírások áthágása miatt, azt a havi összesítés nem pontosítja.